meblostyl.net.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

Dom

Nowoczesny dom w środku: najważniejsze aspekty

Nowoczesny dom w środku: najważniejsze aspekty

Wiele osób podczas budowy domu zastanawia się, jak go zaaranżować w sposób nowoczesny oraz przyjazny dla środowiska. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami całego procesu.

Proste kształty

Nowoczesny dom powinien się charakteryzować przede wszystkim prostymi kształtami. W obecnych czasach coraz większą popularnością cieszą się domy z płaskimi dachami, które nie mają skosów. Takie rozwiązanie umożliwia łatwiejszą aranżację wolnej przestrzeni wewnątrz obiektu mieszkalnego. Oprócz tego prosty dach będzie tańszy niż jego skośny odpowiednik i będzie go można także dodatkowo zaaranżować.

Zwarta bryła

Z całą pewnością można stwierdzić, że nowoczesny dom będzie się charakteryzował minimalizmem, co bezpośrednio przełoży się także na koszty jego użytkowania. Zwarte bryły domów powstają po usunięciu niepotrzebnych elementów dekoracyjnych. Bardzo dobrym pomysłem w tym przypadku będzie zastosowanie elewacji o minimalistycznym charakterze ze schowanym systemem rynnowym. Ściany zewnętrzne mogą być wykonane z tych samych materiałów co dach, co może wpłynąć na redukcję kosztów całego przedsięwzięcia.

Nowoczesny dom w środku a funkcjonalność

Nowoczesny dom w środku powinien się także charakteryzować przestronnością oraz wyjątkowo wysokim poziomem funkcjonalności. Dzięki temu będzie się wygodnie z niego korzystało na co dzień. Wnętrze obiektu mieszkalnego powinno być podzielone na pewne strefy funkcjonalne, które będą obejmowały zarówno strefę dzienną, jak i nocną. Takie rozwiązanie znacząco wpłynie na poprawę codziennego komfortu.

Przyjazność dla środowiska

Nowoczesny dom powinien być przede wszystkim przyjazny dla środowiska, ponieważ jest to niezwykle istotne w obecnych czasach. Dlatego podczas budowy domu powinny być zastosowane wszelkie technologie, które ograniczają straty ciepła. Istotne jest także maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, czyli na przykład paneli słonecznych. Aktualnie dąży się do budowy domów pasywnych, które mają dość niskie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania.

Izolacyjność

Podczas budowy domu nowoczesnego warto zwrócić uwagę także na taki jego aspekt jak izolacyjność. Nowoczesny dom powinien charakteryzować się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej, dlatego tak istotne jest jego odpowiednie zaizolowanie. Izolacja termiczna powinna być przede wszystkim szczelna i nie mogą znajdować się w niej tak zwane mostki termiczne, które mogą prowadzić do uciekania ciepła. Warto postawić na wysokiej jakości okna oraz drzwi, które nie będą powodowały utraty ciepła.

Czy nowoczesny dom w środku to także inteligentny dom?

Nowoczesny dom powinien być także inteligentny. Warto zastosować w obiekcie mieszalnym precyzyjne systemy sterujące, które będą ułatwiały codzienne funkcjonowanie. W obecnych czasach możliwe jest uzyskanie domu praktycznie bezobsługowego, ponieważ wszystkie urządzenia mogą być połączone i możliwe jest sterowanie nimi zdalnie. Wśród przykładów inteligentnych systemów w nowoczesnym domu można wskazać na przykład system alarmowy lub automatyczną bramę garażową.

SODALICIOUS

Udostępnij