Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Nowa jakość zasilania, czyli akumulator LifePO4

3 kwietnia 2023 Nowa jakość zasilania


Dzisiejsza technologia w dużym stopniu stawia na rozwiązania innowacyjne, kreatywne, ale także blisko związane z ekologią. Nic więc dziwnego, że tak często spotkać się można na rynku z licznymi urządzeniami elektrycznymi zasilanymi z akumulatorów. Wielu specjalistów zaleca, aby w takich sprzętach korzystać z akumulatorów LifePO4. Czym one są i jakie mają zalety?

Czym są akumulatory LifePO4?

Akumulator LifePO4, czyli wersja litowo-żelazowo-fosforanowa, oparty jest na czterech ogniwach, które połączone są ze sobą szeregowo. Napięcie każdego z nich to 3,2 V, co oczywiście daje na wyjściu 12,8 V. Z jakiego powodu takie akumulatory zalecane są częściej niż klasyczne modele AGM, NiCd lub NiMH? Jak się okazuje, cechują się one znacznie wyższą gęstością energetyczną, a to sprawia, że są one po prostu bardziej opłacalne.

Dodatkowo takie akumulatory standardowo wyposażone są w system BMS, który cały czas monitoruje pracę akumulatora. Dzięki temu akumulator zabezpieczony jest przed przeładowaniem, głębokim rozładowaniem, a także zbyt dużym prądem. Co więcej, system BMS monitoruje temperaturę akumulatora, a także balansuje wykorzystanie jego ogniw, co pozytywnie wpływa na trwałość.

Gdzie mogą być zastosowane akumulatory LifePO4?

Jakie są cechy szczególne akumulatora LifePO4? Jest on stosunkowo mały, niewiele waży, a także jest bezawaryjny i posiada długą żywotność. Wszystko to sprawia, że znajduje zastosowanie w naprawdę wielu różnych urządzeniach. Gdzie zatem może być stosowany taki rodzaj akumulatora? Jak się okazuje, akumulatory tego typu docenione zostały przede wszystkim przez branżę motoryzacyjną, która ostatnimi czasy stawia na szybki rozwój aut elektrycznych.

Za sprawą swoim możliwości akumulator LifePO4 bardzo często używany jest do ładowania takich pojazdów. Co więcej, polecane są one także w skuterach elektrycznych, wózkach inwalidzkich, w kamperach czy też wózkach golfowych. Oprócz tego powszechnie używa się ich w kasach fiskalnych, drukarkach, urządzeniach oczyszczających, a także w licznych sprzętach do uprawiania sportów wodnych.

Przede wszystkim jednak najpowszechniejsze zastosowanie tego rodzaju akumulatora to do instalacji fotowoltaicznych – w charakterze magazynu energii.

Akumulator LifePO4 – najważniejsze zalety

Jak zatem widać, ilość różnych zastosowań jest naprawdę ogromna. Co jednak dokładnie wpływa na to, że takie akumulatory są tak wysoko cenione? Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiego akumulatora jest jego trwałość. Z powodu ciągłego rozładowywania i ładownia wiele modeli szybko się zużywa, co wymaga ich wymiany. LifePO4 może bez większych problemów wytrzymać ponad 2000 cykli ładowania i rozładowania.

Co więcej, akumulator ten nie posiada efektu pamięci. Oznacza to, że jego ładowanie i rozładowywanie nie wpływa na zmniejszenie jego pojemności, jak ma to miejsce w przypadku innych technologii. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że takie akumulatory mogą pracować w praktycznie każdych warunkach. Nie tracą swoich właściwości w temperaturze od -20 do 60 stopni C, a także nie występują w nich szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie, więc są także ekologiczne. Jest to zatem akumulator, który naprawdę może być polecany każdemu, kto potrzebuje użytkować tego rodzaju baterię.

Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://litowe.pl/kategoria-produktu/akumulatory-lifepo4/

Projektowanie ogrodu warzywnego – krok po kroku

Redakcja meblostyl.net.pl

Nasz blog jest poświęcony obszarom tematycznym takim jak dom, wnętrza, ogród, dekoracje i lifestyle. Z nami odmienisz przestrzeń wokół siebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Minimalizm w salonie
Kolorowy przedpokój
Nowa jakość zasilania

Jesteś zainteresowany reklamą?