Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie rodzaje ogrodów są dostępne?

2 sierpnia 2022 Rodzaje ogrodów

Marzeniem każdego jest posiadanie własnego ogrodu. Należy pamiętać, że zawsze według własnych upodobań należy go planować. Jednak głównie od lokalizacji oraz wielkości działki uzależniony jest układ ogrodu.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ogrodów?

W tym artykule wymienimy rodzaje ogrodów, a także podpowiemy, jak zabrać się do założenia swojego ogródka. Ze względu na lokalizację można wyróżnić ogrody wiejskie, podmiejskie oraz miejskie. Szczególnie dużą popularnością cieszy się ogród miejski, który ma raczej prostą kompozycję. Wynika to też z tego, że zazwyczaj niewielki jest rozmiar działki miejskiej. Przeważnie wokół działki znajduje się wysokie ogrodzenie. Dobrym pomysłem jest zasadzenie wysokich krzewów przy takim ogrodzeniu. Z roślin zimozielonych można oczywiście stworzyć szkielet roślinności. Rośliny jednoroczne w pojemnikach mogą być wykorzystane jako zmieniający się element. Trochę większe niż w mieście są ogrody na przedmieściach. Takie miejsce można wykorzystać na spędzenie aktywnego wypoczynku. Kompozycję ogrodu może również uzupełniać roślinność na terenie, który otacza działkę. Dlatego nasadzenia na obrzeżach działki powinny dobrze współgrać z całym otoczeniem. Drzewa i krzewy owocowe, a także zioła są charakterystyczne dla klasycznego ogrodu wiejskiego. W takim ogrodzie można też spotkać byliny oraz rośliny jednoroczne. Wielobarwną i jaskrawą kompozycję mogą tworzyć także kwiaty. Ogrody można też podzielić ze względu na wielkość. Należy pamiętać, że ogród mały urządza się zupełnie inaczej niż ogród duży.

Rodzaje ogrodów a roślinność

W małym ogrodzie trzeba dopracować detale, ponieważ wszelkie rośliny oglądane są z bliskiej odległości. Jeśli użyjesz zbyt wiele elementów to przestrzeń może się wydawać nieco przytłaczająca. Najpierw powinieneś wybrać rośliny, które nie rozrastają się mocno, ponieważ ilość miejsca jest ograniczona. W takim ogrodzie bardzo ciężko jest niestety zgromadzić wiele różnorodnych roślin. Można też rośliny sadzić w pojemnikach, żeby zapobiec monotonii. Mały ogród w niedługim czasie powinien sprawiać wrażenie dojrzałego. Jeśli posadzisz rośliny na skarpie wzdłuż ogrodzenia to mały ogród będzie się wydawał optycznie większy. Taki ogród można też podzielić na sektory, a w głębi ogrodu posadzić rośliny o zabarwieniu szarawym. Okazy w ciepłej kolorystyce można umieścić nieco bliżej. Duży ogród daje oczywiście największe możliwości, ponieważ. W luźnych grupach mogą być sadzone krzewy i drzewa. Trzeba jednak sporo czasu przeznaczyć na pielęgnację zieleni, ponieważ ilość bylin jest duża. Na początku warto posadzić rośliny, które bardzo szybko rosną. Trudno jednak zadbać o szczegóły na dużym terenie. Niezwykle popularny jest ogród regularny, czyli geometryczny. Na figurach geometrycznych jest oparty układ takiego ogrodu. Wszystkie rośliny są rozmieszczone regularnie i dokładnie przystrzyżone. Zarówno na małej, jak i dużej działce można zaplanować ogród geometryczny. Ogród nieregularny pasuje do działki o nieregularnym zarysie granic i urozmaiconej rzeźbie terenu. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jakie są rodzaje ogrodów.

OPALOWO

Projektowanie ogrodu warzywnego – krok po kroku

Redakcja meblostyl.net.pl

Nasz blog jest poświęcony obszarom tematycznym takim jak dom, wnętrza, ogród, dekoracje i lifestyle. Z nami odmienisz przestrzeń wokół siebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak stworzyć ogród wodny – rośliny i pielęgnacja
Jak urządzić ogród skalny – porady dla początkujących
Projektowanie ogrodu warzywnego – krok po kroku

Jesteś zainteresowany reklamą?